Diety na masę – nie zawsze chcemy się odchudzać.

Może dla niektórych osób wydawać się to ogólnie niedorzeczne , ale przebywanie na diecie wcale nie musi oznaczać tego, że chcemy się odchudzić. W różnego rodzaju przypadkach chcemy po prostu zbudować naszą masę mięśniową, czy to dlatego, że ćwiczymy na siłowni, czy po prostu często chorujemy i odrobina tłuszczyku może przydać się nam dla poprawienia naszej odporności.

Różnego rodzaju diety na masę są przeważnie opisane w Internecie, gazetach czy trener na siłowni może nam pomóc w ułożeniu takiego planu dietetycznego. Ogólnie wszystko polega na tym, żeby odpowiednio rozłożyć proporcje. W budowaniu masy bardzo ważną rolę odgrywają węglowodany, których nie należy ograniczać, czyli banany, makaron, ziemniaki, chipsy czy batoniki. W ciągu dnia możemy zastosować większe ich porcje, ale nie należy przesadzać z nimi wieczorem, bo później możemy mieć problemy z zaśnięciem. Przy chodzeniu na siłownie warto również pamiętać o odpowiedniej dawce białka. Tutaj ciężej jest uzupełnić nasze zapotrzebowanie (nasz organizm może przyjąć jednorazowo do 50 gram białka), więc często decydujemy się na suplementację za pomocą odżywek. Oczywiście jeśli jesteśmy na diecie tego rodzaju nie powinniśmy zapominać o tym, że nasz organizm to nie śmietnik i powinniśmy dostarczać mu jedynie odpowiednio dobrane składniki.

Dieta na budowanie masy nie jest jakaś szczególnie wymagająca, ale jeśli mamy szybki metabolizm musimy się dobrze postarać żeby przyniosła oczekiwane efekty. Oprócz diety nie możemy zapominać o odpowiedniej aktywności fizycznej, która również powinna być nastawiona na zwiększanie masy mięśniowej, czyli mniej powtórzeń, ale z większym obciążeniem. Przed zastosowaniem jakichkolwiek diet, dobrze jest również oczyścić nasz organizm i wprowadzić błonnik w diecie, dzięki temu oczyścimy nasze jelita i zwiększymy ich możliwości odnośnie wchłaniania składników odżywczych. Ogólnie musimy też pamiętać, że tak samo jak po każdej diecie, jeśli zakończymy nasze starania i zmienimy przyzwyczajenia żywieniowe wrócimy do dawnego stanu.

Wyszukiwarka